Schedule

Schedule

Wednesday

TimeEventRoom
5:00pmDinner (Sandwich Platters)Hospitality provides in (14/45)
Clifton & Trinity Halls 1st Floor
6:00pmBreak
6:15pmFellowship & Hospitality/GamesAlumni Student Center

Thursday

TimeEventRoom
7:30-8:30am BreakfastHospitality provides in (14/45)
Clifton & Trinity Halls 1st Floor
8:30amBreak
8:45amCommissioning of entire HC
Rev. Sue Beall
(13) Chapel of Abiding Presence
9:00amPrep for meetings/Greet participants(14/45) Clifton & Trinity Halls
11:00amRegistration Check-In(14/45) Clifton & Trinity Halls
12:00pmLunch(20) Hein Dining Hall
1:00pmBreak
1:15pmOrientation for 1st Time Attendees
by Jane Winge
Photo of group by Heather Muga
(13) Chapel of Abiding Presence
1:45pmOpening Worship/Communion
Theme Song: “You Are Loved”
Rev. Elaine Gomulka
(13) Chapel of Abiding Presence
2:45pmKeynote Address
“Love One Another” John 13:35
Speaker: Rev. Jennifer Gold 
(13) Chapel of Abiding Presence
3:30pmBreak
3:45pmBusiness Meeting
– Seating of Delegates
– Blessing by Rev. Sue Beall
– Nominations from the Floor
– Nominee Introductions
– Recess until Friday
(47) Weston Center-Jackson Auditorium
3:45pmEOI Choices (For guests choosing to not attend the Business Meeting)
– Blessing bags to stuff for homeless
– Palanca posters to be signed for upcoming weekends (Barb Guinn)
– Palanca craft by Barb Guinn
(44) Student Activity Center
5:00pmBreak
5:15pmDinner(20) Hein Dining Hall
6:00pmPhoto of group by Heather Muga(20) Hein Dining Hall – Outside & various locations throughout
6:30pmBreak
6:45pmIntroductions of NLS Nominees
Q&A Session
(13) Chapel of Abiding Presence
7:15pmEvening Worship
Rev. Sue Beall
(13) Chapel of Abiding Presence
8:15pmBreak
8:30pmFellowship & Hospitality/Games & Salty/Sweet Snacks (optional)(1)  Alumni Student Center

Friday

TimeEventRoom
7:30am Breakfast(20) Hein Dining Hall
8:30amBreak
8:45amWorship/Communion
Rev. Olin Knudsen
(13) Chapel of Abiding Presence
9:45amBreak
10:00amBusiness Meeting – Continued
– Bylaw changes discussion
– Recess until afternoon
(47) Jackson Auditorium
10:00amEOI: Encouraging Millenials by Bobby Jo Cosky & Alyssa Briggs
(For guests choosing to not attend the Business Meeting)
(46) Tschoepe Hall-Room 245
10:45amBreak
11:00amForum/Discussion #1:
Revival of Love
Speaker: Father Steven Kalas  
(47) Jackson Auditorium or Weston Center
(Depending on attendance, may use Orchestra Hall A105,
Band Hall A106, or both)
11:30amBreakout into small groups(47) Jackson Auditorium or Weston Center
12:00pmBreak
12:15pm Lunch(20) Hein Dining Hall
1:00pmBreak
1:15pmEOI Sessions (Exchange of Ideas)
1. Lay Director Roundtable with John Aclin
2. Pastor’s Roundtable with Rev. Sue Beall
3. RC Roundtable with Karen Weires
4. Revival of the Fourth Day with David Deeds
5. Tech Talk with Eric Needle
(46) Tschoepe Hall
1. Room 245
2. Room 251
3. Room 250
4. Room 201
5. Room 252
2:15pmBreak
2:30pmBusiness Meeting – Continued
– Approval of bylaw changes
– Presentations by Nominees
– Financial presentation
– Approval of 2022-2023 budget
– Recess until Saturday
(47) Jackson Auditorium
2:30pmEOI: Letters to God by Debbie Klatt
(For guests choosing to not attend the Business Meeting)
(46) Tschoepe Hall-Room 245
3:45pmBreak
4:00pmForum/Discussion #2:
What’s a disciple in the world we have now?
Speaker: Becky Del Rio
(47) Jackson Auditorium or Weston Center
 
(Depending on attendance, may use Orchestra Hall A105,
Band Hall A106, or both)
4:30pmBreakout into small groups(47) Jackson Auditorium or Weston Center
5:00pmBreak
5:15pmDinner(20) Hein Dining Hall
6:00pmBreak
6:15pmRegional Meeting #1 with:
Region 1
– Rep (EC member/facil.)
Region 2
– Rep (EC member/facil.)
Region 3
– Cindy Perkins
Region 4
– Rep (EC member/facil.)
Region 5
– Rose Biggs
Region 6
– Bob Lewis
Region 7
– Sylvia Meister
(46) Tschoepe Hall
Room 201
Room 201
Room 131
Room 250
Room 251
Room 252
Room 245
7:15pmBreak
7:30pmEvening Worship
Rev. Olin Knudsen
(13) Chapel of Abiding Presence
8:00pmBreak
8:00pmFellowship & Hospitality/Games & Fiesta Night(1)  Alumni Student Center

Saturday

TimeEventLocation
7:30amBreakfast(20) Hein Dining Hall
8:30amBreak
8:45amWorship – (Offering will be collected)
Rev. Craig Sagebiel
(13) Chapel of Abiding Presence
9:45amBreak
10:00amForum/Discussion #3:
Supernatural Love, what is it?
Speaker: Jason Cole
(47) Jackson Auditorium or Weston Center
 
(depending on attendance, may use Orchestra Hall A105,
Band Hall A106, or both)
10:30amBreakout into small groups(47) Jackson Auditorium or Weston Center
11:00amBreak
11:15amEOI Sessions (Exchange of Ideas)
1. Future Hosting of Annual Gathering with Jane Winge
2. COVID precautions with Brian Schwartz
3. Fruitful Sponsorships with Brian Comeno
4. Fishers of SDs: Engaging SDs by Rev. Sue, Father Steven Kalas
5. How do different communities approach leadership development by Karen Minnis & Lynn Ryan
6. Conflict resolution by John Aclin
7. TBD by Rev. Pam Thorson
(46) Tschoepe Hall

Room 250
Room 131
Room 245
Room 251
Room 252
Room 201
12:00pmBreak
12:15pmLunch(20) Hein Dining Hall
1:00pmBreak
1:15pmBusiness Meeting – Continued
– Elections
– Survey Raffle
– Share NLS 5-year plan
– NLS Annual Gathering 2023
– Election results
– Welcome new secretariat
Adjourn
(47) Weston Center-Jackson Auditorium
1:15pmTech Talk with Eric Needle
(For guests choosing to not attend the Business Meeting)
(46) Tschoepe Hall-Room 245
1:50pmPoo Talk with Father Steven Kalas
(For guests choosing to not attend the Business Meeting)
(46) Tschoepe Hall-Room 251
2:30pmBreak
*Remember to complete your Annual Gathering Evaluation online or drop off
(1) Alumni Student Center or
(46) Tschoepe Hall-Room 249
2:45pmRegional Meeting #1 with:
Region 1 – Rep (EC member/facil.)
Region 2 – Rep (EC member/facil.)
Region 3 – Cindy Perkins
Region 4 – Rep (EC member/facil.)
Region 5 – Rose Biggs
Region 6 – Bob Lewis
Region 7 – Sylvia Meister
(46) Tschoepe Hall

Room 201
Room 201
Room 131
Room 250
Room 251
Room 252
Room 245
3:45pmBreak
4:00pmWorship
Rev. Craig Sagebiel
(13) Chapel of Abiding Presence
4:45pmBreak
*Remember to take your palanca posters back to your Secretariat
5:00pmHC Dinner(20) Hein Dining Hall & Timmerman Dining Room or Alumni Dining Room
5:20pmAgape Dinner (Clifton Jansky provides music & Servant Song by musicians)(20) Hein Dining Hall & Timmerman Dining Room or Alumni Dining Room
6:30pmBreak
6:45pmNLS/2023 Host Committee Meeting(46) Tschoepe Hall-Room 245
6:45pmFellowship & Hospitality/Games & Ice Cream Social (optional)(1)  Alumni Student Center

Sunday

TimeEventRoom
7:30amBreakfastHC provides grab-and-go breakfast in (14/45) Clifton & Trinity Halls
8:30amBreak
8:45amWorship/Communion
Rev. Sue Beall
(13) Chapel of Abiding Presence
9:45amBreak
10:00amALL DORM ROOMS MUST BE
VACATED BY 10:00 AM
See Check-out details
(14/45) Clifton & Trinity Halls
10:30amNLS Secretariat (former & new members)(46) Tschoepe Hall-Room 221
12:00pmHC packing up & travelAll
12:00pmLunch on your own

Rooms for Daily Use

Office/Newsletter(46) Tschoepe Hall-Room 249
Palanca Chapel(46) Tschoepe Hall-Room 102
– Posters for signatures
– Blessing bags (fill with water, crackers, health kit for homeless)
– Palanca crafts with Barb Guinn
(44) Student Activity Center
NLS Distribution Center, Symbols Inc., and Sings the Rooster(47) Weston Center-Jackson Auditorium lobby?
 
or
 
Alumni Student Center?
Boardroom for NLSEB
– Wednesday afternoon
– Thursday morning
– Sunday after worship
(46) Tschoepe Hall-Room 221
Dorm Rooms(14/45) Clifton & Trinity Halls
Nurse on-siteCall 911